הביאנו עד הלום

המסלול שלפניכם, שתחילתו בסיור קולינארי בשוק המיתולוגי שברובע ב', עובר בפארק ההיסטורי שבו נבלמו הכוחות המצריים במלחמת השחרור, משלב ביקור באתרי מורשת קרב והנצחה ופארקים מרשימים ומעניק טעימה מאשדוד האותנטית כמו גם מאשדוד המודרנית.

התחילו את היום בשוק העירוני, הוותיק ביותר בעיר, שוק מרכז ב',

הממוקם במרכז המסחרי שבלב רובע ב', מרובעיה הראשונים של העיר.
לפני הכניסה אל השוק עצמו, ניתן לחצות את חניית הרכבים אל צידה הצפוני.

שם שוכן גן הלוחמים.

הפארק עבר שיקום ושדרוג ב-2014, וכולל בין השאר גם גן שעשועים מושקע לילדים, מתקני כושר, שולחנות פינג-פונג ופינות ישיבה רבות. בתחומי הפארק שוכנת גם הספרייה העירונית.

בדוכני השוק הוותיק ביותר בעיר תוכלו למצוא בכל עונות השנה ירקות ופירות טריים מכל הסוגים, מיני בשרים איכותיים, מאפים שזה עתה יצאו מהתנור, דברי מתיקה מכל הבא ליד ושלל צבעים, טעמים וניחוחות יקיפו אתכם מכל עבר. רבגוניותו של השוק באה לידי ביטוי גם במגוון השפות הנשמעות בו: עברית, רוסית, צרפתית, ערבית ומרוקאית. כמו בכל שוק, גם כאן מומלץ להתמקח על המחיר טרם הקנייה. האווירה הרגועה והשלווה, שלל החנויות סביב ותערוכת הצילומים הייחודית "אוצרים בשוק ב'", יוצרים חוויית קנייה ססגונית, מעניינת ומעוררת השראה.

פארק בן גוריון

כעת, לאחר שהצטיידתם בסל מלא כל טוב, תוכלו להמשיך אל הנקודה הבאה במסלול. סעו דרומה ברחוב יוספטל ופנו שמאלה ברחוב רמב"ם. בסוף הרחוב, בצומת ה-T, תראו מולכם את פארק בן גוריון, מהגנים הגדולים והמפוארים ביותר באשדוד. בפארק, שזכה לכינוי "פארק המשטרה" בשל תחנת המשטרה המוצבת בתחומו, מדשאות רחבות ידיים, פינות ישיבה רבות, מתחם למנגל, מתקני שעשועים לילדים ועוד, וכן ממוקמים בו בית משפט השלום והאצטדיון העירוני.

האנדרטה לנופלים על שחרור אשדוד

פנו שמאלה בצומת, לשדרות הנשיא וייצמן, ושוב שמאלה בשדרות יצחק הנשיא, ומשמאלכם תראו את האנדרטה לנופלים על שחרור אשדוד במלחמת העצמאות (אנדרטת תש"ח), שמנציחה את 11 חללי קרב סוכריר ואת 53 חללי גדוד 53 של חטיבת גבעתי בקרבות הבלימה שהתחוללו בחולות אשדוד בזמן מלחמת העצמאות.

מרחוב רבי שמעון בן שטח פנו שמאלה בשדרות משה סנה וימינה לפארק השיטה המלבינה (פארק אלת"א).

החורש הגדול והסבוך הוא ביתם של עצי שיטה מלבינה (Acacia albida) רבים ועצי שקמה עתיקים, חלקם מהווה שריד לשדרת העצים שניטעה כאן בימי קדם לאורך "דרך הים העתיקה" (ויה מאריס), בין יפו לעזה (ראו בפרק "מבנה גיאוגרפי, טופוגרפי וארכיטקטוני").
ביציאה מהפארק פנו ימינה בשדרות משה סנה, בצעו פנייה פרסה בהזדמנות הראשונה והמשיכו דרומה בשדרות משה סנה. מימין, כ-300 מטר לאחר הפנייה, ניצב המבנה המרשים ויוצא הדופן של בית הכנסת אורות חיים ומשה, הנחשב לאחד המפוארים בארץ (ראו במסלול "סיור סליחות: בין בתי הכנסת המיוחדים של אשדוד").

המשיכו בכביש ופנו שמאלה בפנייה הראשונה, לשביל הצר שמוביל אל פארק עד הלום,

המנציח את הלוחמים שנפלו כאן במהלך מלחמת העצמאות, תוך בלימת התקדמות הכוחות המצריים צפונה, למרכז הארץ. זוהי הנקודה הצפונית ביותר אליה הגיע הצבא המצרי במהלך הלחימה, ומכאן הכינוי: "עד הלום".
בכניסה אל הפארק פנו שמאלה והחנו את רכבכם בסמוך לאנדרטה הגבוהה, דמוית האובליסק המצרי. האנדרטה לזכר חללי הצבא המצרי, שהוקמה ב-1989 כחלק מהסכמי השלום עם מצרים (קמפ-דיוויד), מוקדשת לזכרם של החיילים המצריים שנפלו בגזרת אשדוד במהלך קרבות מלחמת העצמאות (אובליסק נוסף הוצב מול מצודת יואב). על האנדרטה, העשויה אבן גרניט אדומה, חקוקות כתובות בערבית, באנגלית בעברית ובכתב הירוגליפי.

כעת המשיכו (מומלץ ברגל, אך אפשרי גם באמצעות הרכב) כ-500 מטר לכיוון צפון-מזרח, לעבר אנדרטת הזיכרון לחיילי גבעתי וגשר עד הלום. שביל העפר פונה ימינה לאורך הגדה הדרומית של הנחל, ולצידו הוצבו ציטוטים של המשתתפים בקרבות. מנקודה זו ניתן להמשיך רגלית בלבד.

בהמשך השביל תגיעו לרחבה גדולה, המספקת תצפית יפה לנחל לכיש. על גבי הרחבה מצוירת שושנת רוחות, שממחישה את המרחקים (הקצרים יחסית) לאתרים החשובים בזמן מלחמת השחרור, כמו תל אביב, קהיר והכפר איסדוד. בסמוך אליה ניצב הפילבוקס, עמדת השמירה של המשטרה הבריטית שנבנתה ב-1936 במטרה להגן על הגשר ועל מסילת הרכבת מפני תקיפות הערבים. כינויה של העמדה, פילבוקס, נובע מצורתה הגלילית הדומה לצורתה של קופסת כדורים (Pill Box).

ממול לפילבוקס ניצבת .אנדרטת הזיכרון ללוחמי גבעתי

על קיר ההנצחה חקוקים שמות 54 הנופלים בקרבות מלחמת העצמאות, בצד הכתובת "ללוחמים שזעקו עד הלום, נפלו ולא זכו". על הקיר גם מפת תבליט של מבצע פלשת, הקרב הגדול שהתחולל כאן ב-3 ביוני 1948.
כעת רדו בזהירות במדרגות שמשמאל לאנדרטה, לכיוון ערוץ הנחל, ועיברו מתחת לגשר הרכבת החדש. הליכה קצרה תוביל אתכם לתצפית יפה על גשר עד הלום ההיסטורי המשוקם וגם על ערוצו של נחל לכיש.

מכאן שובו על עקבותיכם, חזרה אל הרכב.

אם נותרו עוד שלוש שעות לפחות עד לשקיעה, בדרך לנקודה הבאה במסלול תוכלו להספיק לעבור בגן אבנר גרעין, שברובע י"ג, הקרוי על שמו של ראש העירייה הראשון של אשדוד.

מכאן תוכלו לחזור אל המרכז המסחרי של הרובע, ולהצטייד במזון ובשתייה לקראת הביקור בנקודה הבאה במסלול: פארק החולות והדיונה הגדולה. סעו צפונה ברחוב דוד המלך ובכיכר מאי 1945 (או בשמה הנוסף: כיכר הניצחון) פנו ימינה לשדרות עובד בן-עמי. שימו לב לאנדרטת הניצחון שבלב הכיכר, המוקדשת לזכרם של ותיקי מלחמת העולם השנייה ("וטרנים") ומציינת את יום הניצחון על גרמניה הנאצית.

כיכר אלטלנה

מעט לפני הכיכר שבסוף שדרות עובד בן-עמי מומלץ לחנות בצד, ולהמשיך אליה בהליכה. הכיכר הגדולה שלפניכם היא כיכר אלטלנה, הקרויה על שם הספינה (Altalena), שהטבעתה, זמן קצר לאחר קום המדינה, נחקקה כאחד האירועים הדרמטיים (ואולי גם הטראומתיים) בתולדות ישראל.

במרחק הליכה, או יותר נכון – טיפוס, של דקות ספורות, דרום-מזרחית לכיכר, נמצאת הדיונה הגדולה.

הדיונה הייחודית והמרשימה, הנראית למרחוק, היא החולית הגדולה בישראל. תוכלו להגיע אליה מכאן, אך מכיוון שאין שילוט או הכוונה, מומלץ להיעזר בסבלנות ולהמתין עד להגעה לנקודה הבאה במסלול. זמן ההגעה ממנה אל הדיונה אומנם גדל משמעותית (לכשעתיים), אך המסלול עצמו מסומן, ומספק יותר אטרקציות.
כשמולכם מתחם BIG FASHION, אליו תגיעו בסוף המסלול, וכן היציאה הדרומית מהעיר, פנו ימינה בשדרות משה סנה. סעו לאט, כיוון שמטרים ספורים לאחר הפנייה עליכם לפנות ימינה, לכיוון פארק השיקמים, השוכן בקצה הצפון-מזרחי של פארק החולות.

הנקודה הראשונה במסלול נמצאת מדרום לחניון. לאחר כמה דקות הליכה תגיעו אל הבוסתן, שריד לחקלאות המוואסי שהיתה במקום. בשקע החולות הזה צומחים פרא גפנים, רימונים, עצי תאנה, תותים ועצי פרי נוספים. לאחר שניטעו העצים הם הושקו במשך שנה אחת בלבד, ומאז מתקיימים בזכות מי הגשם והמפלס הגבוה של מי התהום. בקצה הבוסתן תוכלו להבחין אף בעצי שיטה מלבינה גדולים, שתוכלו לנוח בצילם.

חצו את הבוסתן וטפסו על החולות, עם השביל, לכיוון מערב. המסלול עולה ויורד בין גבעות חול המכוסות בצמחייה ים-תיכונית אופיינית. כעת תגיעו אל גולת הכותרת של הפארק: הדיונה הגדולה. מחלקה הדרומי טפסו בזהירות עד פסגתה. הדיונה הגדולה, מהשרידים הבודדים שנותרו לחולות הנודדים של מישור החוף, היא דיונת החול הגדולה בישראל והייחודית במזרח התיכון. אורכה כ-250 מטר ואורך מדרונהּ התלול הוא כ-35 מטר. צורתה של הדיונה, הממשיכה לנוע ולנדוד בקצב של כמטר בשנה, היא כצורת סהרון, בשל הרוח הדרום-מערבית שנושבת כאן רוב ימות השנה. מראש הדיונה תוכלו ליהנות ממראה המרחבים הזהובים העצומים והשכונות הדרומיות של העיר. זה הזמן לחלוץ נעליים ולתת לעצמכם לחזור לרגע אל הילדוּת ולהתגלגל בהנאה במורד המדרון.

לאחר מנוחה קלה מההשתובבות, נערו את בגדיכם מכל החול וחיזרו לחניון. את המסלול תוכלו לחתום בחוויית קניות מיוחדת במינה בארץ, שלרוב פוגשים רק בחו"ל.

פנו ימינה לדרך משה סנה, ובכיכר שמאלה. משמאלכם הכניסה לחניון של מתחם BIG FASHION הענקי.